Kegel-gyakorlatok
A Kegel-gyakorlatok 1952 óta egyre népszerűbb eszköze a medencefenék izmai és az itt található belső szervek erősítésének. Habár a módszer elsődlegesen a hölgyek körében közismert, azt mindkét nem hatékonyan tudja alkalmazni egyes húgyúti és egyéb, a medenceizomzatot érintő panaszok során. Bizonyos esetekben azonban a Kegel-gyakorlat nem elegendő, és ekkor érdemes azt kiegészíteni vagy akár helyettesíteni olyan kevésbé megerőltető, non-invazív eljárással, mint az intimlézeres kezelés.
Mik a Kegel-gyakorlatok?
A Kegel-gyakorlatok a medencefenék izmait erősítő tornasorozatok, ismertek még medencefenék-gyakorlatok néven is. Általuk a méhet, a húgyhólyagot, a vékonybelet és a végbelet tartó izmok fejlődnek. A megfelelően megedzett izmokkal nem csak fitten tarthatja azokat, de segítik elkerülni a hólyagszivárgást és a véletlen gáz- vagy székletürítést. Sőt, még az orgazmus élményét is javíthatják!
Kiknek ajánlott a Kegel-gyakorlat?
Habár a nők általában előbb találkoznak a módszerrel, a Kegel-gyakorlatok férfiaknak egyaránt hasznosak lehetnek a gátizomzat megerősítésére. Korosztály tekintetében sincsen megkötés – habár a legideálisabb az, ha az érintett a 20-as évek elején vág bele, bármikor elkezdhető a gyakorlatsor. Emellett a Kegel-gyakorlatok terhesség alatt is alkalmazhatóak, amennyiben nincsen veszélyeztetett állapot vagy egyéb orvosi ellenjavallat.
Milyen panaszok esetén javasolt a Kegel-gyakorlatok elvégzése?
- A Kegel-gyakorlatok aranyér esetén hatékonyan alkalmazhatóak, mivel segítenek a terület vérkeringését felpezsdíteni, valamint erősítik a záróizmokat.
- A szülés után a megfelelően alkalmazott Kegel-sorozat segíti a hüvely visszafeszesedését is.
- Éppen ezért, a Kegel-gyakorlatok méhsüllyedés esetén szintén remek kiegészítései az orvos által javasolt kezelésnek.
- A Kegel-gyakorlatok inkontinencia esetén orvosi javaslat után bátran alkalmazhatóak.
Érdemes időpontot kérni ingyenes konzultációra, hogy bővebben és személyre szabottan tájékozódhass a témával kapcsolatos kérdésekről!
Kegel-gyakorlatok leírása
Gyakorlat
A legismertebb és legközkedveltebb mozdulatsor a következő: a legközelebbi vécé használatkor, amikor már elkezd folyni a vizelet, szorítsa össze a záróizmait egy másodpercre, mintha vissza akarná tartani a folyást. Érezze, ahogy az izmok összeszorulnak, majd lazítsa el azokat. Ezt ismételgesse felváltva, három másodpercenként, és legfeljebb 10 alkalommal.
Ha már ráérzett a mozdulatra ürítés nélkül, akkor ez a gyakorlat végezhető egyéb tevékenységek végzése – fogmosás, ülés, vagy utazás – közben. Ugyanakkor nem szabad túlzásba esni ezzel: sose tartsa ténylegesen vissza a vizeletet, mivel az húgyúti fertőzéseket alakíthat ki.
Gyakorlat
A következőek során képzeljen el:
Nőként egy szívószálat, ami a hüvelyben található – és gondolatban ezen keresztül próbáljon meg vizet felszívni az izmok mozgatásával. Eközben fontos, hogy érezze azok összehúzódását, így ha szükséges, helyezze mutató- vagy középsőujját a hüvelyébe, és figyelje, ahogy az izmok körbezárják azt, majd elernyednek.
Férfiként olyan szituációt, mintha egy véletlen szellentést szeretne elkerülni. Szorítson rá a záróizomra, majd engedje el!
Ezt a gyakorlatot naponta párszor érdemes elvégezni. Lehet ülve vagy fekve is. Ugyanakkor a feladatban sikert csak hosszas gyakorlással és fókuszált állapotban fog elérni.
Gyakorlat
Egy idő után az állóképesség is növelhető, ha az erősítés már megtörtént: amennyiben már érez különbséget a szorítások erejében, úgy próbálja meg közepes erősséggel összeszorítani a medenceizmait. Addig tartsa azokat megfeszítve, ameddig bírja. Növelje fokozatosan az időtartamot – a cél az legyen, hogy kényelmesen képes legyen megtartani ezt az állapotot legfeljebb 60 másodpercig.
Mire érdemes figyelni a Kegel-gyakorlatok közben?
A legtipikusabb hiba a félreértett, és ezáltal rosszul végzett Kegel-mozdulatsor.
Az első gyakorlatnál például sokan azt hiszik, hogy a vizeletet ténylegesen vissza kell tartani, pedig ez nem igaz. Mindig teljesen engedje kifolyni azt, hogy elkerülje a húgyhólyag vagy a vese elfertőzését! Ha lehet, inkább pisilés után, üres húgyhólyaggal kezdjen bele a gyakorlatsorba.
Abból lehet tudni még, hogy hibázik-e, ha a gyakorlat végrehajtása közben a has, alhas izomzata mozdul be túlságosan, vagy ha a fenékizom eltávolodik a széktől. Ilyenkor igazából sem a medencefenék izomzata, sem a záróizmok nem mozdulnak meg.
Azonnali eredmény nem várható – legalább 4-6 hét, mire tényleges változás figyelhető meg a test működésén. Ha azonban a panaszok nem enyhülnek, akkor minél előbb ajánlott egy orvosi konzultáció!
Érdemes időpontot kérni ingyenes konzultációra, hogy bővebben és személyre szabottan tájékozódhass a témával kapcsolatos kérdésekről!

Kiknek nem ajánlottak a Kegel-gyakorlatok?
Akik eleve túlfeszített izomzati problémákkal küzdenek, azok orvosi egyeztetés és kontroll nélkül semmiképpen ne kezdjenek bele a Kegel-gyakorlatokba. Ez ugyanis nagyobb rizikófaktort jelenthet számukra. Egyes inkontinencia panaszok esetén szintén ellenjavallt.
Mikor érdemes inkább az intimlézeres kezelést választani a Kegel-gyakorlatok helyett?
A Kegel-gyakorlatok során szükséges az elköteleződés és az, hogy napi legalább három alkalommal (reggel, délután, este) elvégezze a javasolt erősítéseket. A látványos javulás azonban több hónap eredménye után érzékelhető, sok belefektetett energiával.
Ez azonban nem mindenkinek megengedhető. Egyes esetekben az érintett – főleg idősebb korú – páciens már nem biztos, hogy képes akkora tudatossággal fordulni a teste felé, hogy rendszeresen és megfelelően elvégezze a gyakorlatokat. Másrészt a mai rohanó világban jellemző a türelmetlenség és a feledékenység is, amely során a saját test ápolása nem kap kellően kiemelt figyelmet.
Emellett egyes inkontinencia panaszok esetén sem javasolt a Kegel-gyakorlatok alkalmazása. Továbbá az otthoni torna elvégzése során sokan elbizonytalanodnak, hogy biztosan jól csinálják-e a mozdulatokat – és ez az eredmény sokszor csak a hónapokkal későbbi kontrollon derül ki.
Intimlézeres kezelés az intim panaszok megoldása!
Szerencsére van megoldás: az intimlézeres kezeléshez csupán 3-4 időpontot kell egyeztetnie orvosával, amely során egy kényelmes vizsgálószéken kellemes melegséget fog csak érezni. A célterületre megfelelően irányított lézersugarak serkentik a hámszövetek vérkeringését, valamint jótékony hatást fejtenek ki a testben található kollagénre.
Eredményként az izmok fokozatosan feszesedni kezdenek, és a kismedencei problémának hamarosan búcsút is inthet – a klinikai vizsgálatok eredményei alapján több inkontinenciával vagy hüvelyi panasszal küzdő hölgy akár teljes panaszmentességről is beszámolt a rendszeres intimlézeres kezelés után!
Válassza hát az intimlézeres kezelést az otthoni próbálkozások helyett, hogy kényelmesen és gyorsabban érezhesse magát újra formában!