Azzal, hogy ezt az oldalt böngészi, három lehetséges dolgot árul el magáról. Az egyik az, hogy gondolkodott már mellplasztikai beavatkozáson és ezért információ keres. Második feltételezésünk az, hogy már meg van a műtét időpontja, és fel szeretne készülni arra, ami jön. A harmadik pedig az, hogy már túl van a mellplasztikán, és szeretné írásosan is látni, hogy mire figyeljen, mit szabad és mit nem. Bármelyik is legyen igaz Önre, jó helyen jár! A következő hét pont biztos támpontot nyújt ahhoz, hogy legyen egy átfogó képe arról, hogy mi jön ezután.
Közvetlenül a mellplasztika után: megfigyelés és elbocsátás
Ha már lezajlott a mellnagyobbítás, általában minimum egy éjszakára megfigyelésre a klinikán kell maradnia. Ez nem olyan kényelmetlen, mint sokan gondolják, hiszen magánintézményként a legmagasabb szintű kényelmet és ellátást tudjuk biztosítani. Ebben a nagyjából két napban megfigyelés alatt lesz, aminek az elsődleges célja annak biztosítása, hogy a műtét rendben lezajlott, és a gyógyulás megkezdődött. A legfontosabb „esemény” ebben az időszakban a vízálló kötés felhelyezése, ami lehetővé teszi a mosakodást, illetve a speciális melltartó átadása, felvétele. De talán még ennél is fontosabb, hogy ha kezelőorvosa mindent rendben talált, akkor megírja a zárójelentést, és innentől otthona kényelmében gyógyulhat.
A mellplasztika utáni első két hét
Az mellplasztika utáni első hét nem lesz olyan szörnyű, mint amilyenre valószínűleg számít. Sokan félnek attól, hogy nagyon fájni fog a bemetszés helye, kiszakad a varrat, vagy más hasonló rossz dolgok történnek. Az igazság ezekről a félelemekről az, hogy alaptalanok. Fájdalom természetesen lesz, de nem lesz erős, fájdalomcsillapítóval könnyen kezelhető. A varrat kiszakadására zéró esély van, különösen, ha betartja az orvos utasításait és nem kezd el két nappal a műtét után kocogni vagy súlyokat emelni. Az első hét mindenképpen a pihenésé! Kerülje a fizikai megterhelést, a hajlongást és a hirtelen mozdulatokat. Dolgozni semmiképp se menjen még vissza, függetlenül attól, hogy milyen munkakörben dolgozik. Némi kényelmetlensége okozhat a mosdás, mivel a varratokat nem érheti víz, de erre biztosan talál megoldás (fürdőszivacs használata stb.)
A második hét még szintén kritikus, mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy az esetleges komplikációk az első két hétben lépnek fel. Ez azt jelenti, hogy lehetőség szerint a második héten érdemes lenne még táppénzen lenni, illetve, ha munkaköre nem jár ismétlődő mozgásokkal, emeléssel vagy más fizikai terheléssel, akkor akár vissza is mehet. Ezt a 7. napi kontrollon érdemes egyeztetni orvosával. Klinikánkon felszívódó varratokat használnak a sebészek, így nem kell külön varratszedésre visszatérnie.
Fizikai aktivitás a műtét utáni hetekben
Rendszeresen sportolóknál okozhat némi gondot az, hogy körülbelül egy hónapig nem folytathatják az edzéseket. Ugyanakkor, ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen egy elég komplex beavatkozásról beszélünk, aminek a teljes (a belső hegek teljes gyógyulása) legalább 1 évet vesz igénybe. A menetrendet tekintve a következőképpen néz ki a fizikai tevékenységek változása:
- Első és második hét: semmi megterhelőt, illetve a mellkas jelentősebb meterhelését okozó tevékenységet nem szabad végezni. Nem kell egész nap feküdni, de ne a műtét után rendezze át a könyvespolcot!
- Harmadik és negyedik hét: lassacskán visszatérhet a könnyebb testmozgáshoz, ha szokott edzeni. Elsősorban érdemes sétákat beépíteni a napirendbe, illetve a hétköznapi mozgások már ne okozhatnak komplikációt. Súlyemelés, kardió, cross-fit, jóga és társaik még kerülendők.
- Ötödik és tizenkettedik hetek: ezekben a hetekben, ha minden jól ment, már remekül érzi magát, nem okoznak gondot a megváltozott méretek, és nincsenek komplikációra utaló tüneteket. Körül-belül a 10-12. hét az, amikor visszatérhet a normális edzésekhez és akár emelhet is. Átlagosan 12 hét kell ahhoz, hogy az implantátumok rögzüljenek a helyükön, és kialakuljon a megfelelő kezdeti tok. (A tokképződésre vonatkozó posztunkat itt találja.)
- Mi a helyzet a szexszel? Ez egy olyan kérdés, amit bizony sokan még mindig félve tesznek fel. A válasz erre pedig az, hogy az első héten még mellőzzük, a második héten már lehet gyengéden szeretkezni, bár a mellek „felavatására” még legalább a 4. hét végéig várni kell!
- Szauna, szoli, napozás és fürdőzés. Ezeket legalább 8 hétig kerülnie kell. Ennek több oka is van. Egyrészt az, hogy az erős hő nem segíti a gyógyulást – sőt, inkább, hogy lehetőség szerint hűteni kell a melleket az első pár hétben – az esetleges leégés pedig visszavetheti a sebgyógyulást. Ez vonatkozik a fürdőzésre is!
- Bőrápolás. Kiemelkedően fontos, hogy a műtéti utáni hegeket megfelelően kezeljék. Orvosa minden bizonnyal ír fel Önnek hegkezelő krémet, de azon túlmenően később is érdemes a bőrt kellően ápolni, hogy sima és feszes maradjon. A megfelelő kezeléssel szinte nyomtalanul gyógyul be az egyébként is alig látható helyen lévő bemetszési hely.
- Folyadékbevitel. A folyadékbevitelre nagyon oda kell figyelnie, a kiszáradás (még ha nem is súlyos), rontja a bőr állapotát, illetve az egész test általános állapotát. Érdemes megnövelni a napi 2 literes ajánlott mennyiséget legalább 2,5-3 literre. Sok „rohangálással” jár majd, de a gyógyulás érdekében szükséges!
A fenti hét pont remélhetőleg segít Önnek jobban átlátni, hogy mi vár Önre a mellplasztika után. Természetesen a legjobb az, ha megbeszéli a részleteket kezelőorvosával, és betartja a javaslatait, utasításait!
Kapcsolódó cikkek: