Általában egy mellnagyobbítási műtét nagyjából kettő, maximum három órát vesz igénybe. Amikor olyan összetett beavatkozásról van szó mint a mellimplantátum műtét felvarrással, azaz úgynevezett kombinált mellplasztikát végeztetünk, akkor valamivel hosszabb lehet az eljárás ideje. Alapszabály, hogy a plasztikai sebész annyi időt használ fel, amennyi szükséges a biztonságos és eredményes műtét végrehajtásához.
A műtét után pedig következik egy pár hétig tartó lábadozási, kímélési időszak, majd ezután – és részben ezzel egyidőben – zajlik a külső-belső gyógyulás. Maguk a mellimplantátumok hosszú évekre megmaradnak, a beültetett darabok szavatossági idejéről itt olvashat többet.
Változtatásra általában méret, profil vagy formabeli okok vezetnek.
Hogyan is néz ki egy mellnagyobbítás műtét?
A mellnagyobbítás nem egy olyan műtét, ahol beszélhetünk „rutin” eljárásról. Minden esetben egyedileg kell az orvosnak mérlegelni számos olyan tényezőt, ami befolyásolja a műtét tényleges lebonyolítását. Mivel mindenkinek más a testfelépítése, így nincs két egyforma mellnagyobbító műtét sem. A mellnagyobbítás előtt ezekről a kritériumokról biztosan egyeztetni fog Önnel a sebész:
1. Implantátum típusa (szilikon vagy sóoldat, profil és alak) - legtöbbször a szilikongéllel töltött, FDA minősítéssel rendelkező implantátumokat javasolják a magyar plasztikai sebészek.
2. Bemetszés helye (hónalj felől, mell alatt, mellbimbóudvar körül) - a mérettől és a technikától függ, pl.: kerek implantátumot hónalj felől helyezik be, míg felvarrással együtt végzett nagyobbításnál a mellbimbó környékén és az alsó áthajlási redőben ejtenek bemetszést.
3. Implantátum elhelyezése (izom fölé, izom alá, részben izom alá) - a legtermészetesebb eredményt általában az izom alá, vagy részben izom alá helyezett implantátumok adják. Hogy hova kerüljön a mellimplantátum, ebből a cikkünkből kiderül!
4. Implantátum mérete - ez egyéni választás kérdése, de annyi bizonyos, hogy a sebésze nem biztos, hogy engedi olyan méret kiválasztását ami nem illik a testalkatához.
A döntéshez persze minden segítséget megkap majd a sebésztől, így mire műtétre kerül sor, pontosan látni fogja, hogyan néznek majd ki mellei.
A mellnagyobbítási műtét alatt a következő lépésekre kerül sor:
- Altatás: minden mellnagyobbítást teljes altatásban végeznek, ez alól senki sem lehet kivétel. Az altatást képzett altatóorvos végzi majd.
- Bemetszések megejtése: az előzetesen felrajzolt, tervezett helyeken a sebész bemetszéseket ejt, mindig csak a szükséges mértékben.
- Zsebek létrehozása: a sebész kialakítja a mellimplantátum helyét. A választott behelyezési módtól függően a mellizom alatt vagy fölött kerül kialakításra a zseb. Lehetséges az is, hogy csak részben az izom alá kerüljön az implantátum.
- Az implantátumok behelyezése: a szilikon implantátumokat szimplán behelyezik a zsebbe, míg a sóoldatos implantátumot behelyezés után töltik fel.
- Lezárják a bemetszéseket, az orvos ellenőrzi, hogy minden a terveknek megfelelően lett kivitelezve.
Mi történik a műtét után?
Amikor a műtét befejeződött, „visszagurítják” a kényelmes betegszobába, ahol az ébredést követően teljes ellátásban részesül. Minden mellnagyobbítás után minimum egy éjszakát a klinikán kell tölteni és csak másnap lehet kijelenteni, hogy a műtét lezárult, és megtörtént a mellnagyobbítás. A legtöbb budapesti magánklinikán az egyéjszakás benntartást részesítik előnyben, emiatt mindenképpen úgy érdemes készülni, hogy nem csak egy napra lesz szükség. A mellnagyobbítást, illetve az egyéb mellplasztikai műtétet egy hosszabb, egy-két hetes lábadozási időszak követi.
A mellnagyobbítás folyamata nagyjából fél év után zárható le véglegesen, ekkora látszik a végleges eredmény, illetve innentől már inkább csak a belső gyógyulás várható. Ha betartottunk minden orvosi javaslatot, akkor alig láthatóak a bemetszések nyomai, és megszűnt minden kellemetlenség, ami esetleg jelentkezett!
Összefoglalva, azt kell tudnia, hogy a klinikáról nem távozhat egyedül, mivel nem vezethet, illetve a tömegközlekedést is kerülni kellene. Otthon az első héten pihenni kell, kímélni magát, különösen a mellkasát. A második héten már viszonylag normális életmódot lehet folytatni, de a sportok, a mellkas fokozottabb terhelése (pl.: bevásárlótáska, kosarak hurcolása, magas polcokra való nyújtózás) továbbra is kerülendő.
Kapcsolódó cikkek: