Aki mellnagyobbításra adja a fejét, bizonyára már olvasott, vagy halott olyanról, hogy valakinek az implantátuma elmozdult. Ugyanakkor ez a probléma nem olyan általános mint, az elsőre tűnne. A mellimplantátum elmozdulása egy ritka, az előfordulások többségében hosszabb idővel a műtét után jelentkező komplikáció. Az elhárítás általában műtéti úton történik, a tényleges eljárás pedig attól függ, hogy milyen elmozdulásról van szó.
Így néz ki a mellimplantátum beültetése
Ahhoz, hogy megértsük, milyen esetekben is fordulhat elő az, hogy a mellimplantátum elmozdul, fontos tudni, hogy hogyan zajlik egy mellnagyobbítás.
Az első lépés – és most egy nagy ugrással már túl vagyunk konzultációkon, vizsgálatokon is – az, hogy a plasztikai sebész megejti a szükséges bemetszéseket az előre megtervezett helyeken. Ezt követi a zseb kialakítása, amelybe elhelyezik majd az implantátumot. Az orvos és a páciens közötti egyeztetés eredményeképp vagy izom fölé, izom alá, vagy pedig részlegesen izom alá helyezik el a mellimplantátumot.
A műtét végén a sebész összezárja a sebet, és megkezdődik a külső-belső gyógyulási folyamat, amely során több olyan körülmény is felléphet, ami esetleg későbbi elmozduláshoz, esetleg aszimmetriához vezethet.
Mi okozhatja mégis a mellimplantátum elmozdulását, hibás rögzülését?
Számos olyan tulajdonsága van a mellimplantátumoknak, amelyeket a kiválasztás során a sebésznek figyelembe kell vennie. Ezek nem megfelelő mérlegelése okozhat később komplikációt. További hibalehetőség lehet még esetleg az, hogy a tervezés nem teljesen pontosan történt, vagy például valamilyen életmódbeli, testi változás történt a műtétet követően.
A mellimplantátummal kapcsolatos tulajdonságok:
1. Méret: a testalkathoz, illetve a már meglévő szövet- és izomállományhoz illeszkedő mellimplantátum méret kiválasztása kardinális jelentőségű. Mind a túl kicsi, mind pedig a túl nagy implantátum miatt is előfordulhat hibás rögzülés vagy későbbi elmozdulás. A túl nagy implantátum feszítheti az izmokat, ami túlzott tokosodással járhat, a kis implantátumnak pedig a „holtjátéka” lehet nagyobb a kívántnál.
2. Textúra: ma már elsősorban a texturált implantátumokat részesítik előnyben, a sima felületűekkel gyakoribbak a komplikációk.
3. Alak: a kerek implantátumok a statisztikák szerint gyakrabban mozdulnak el, főleg, ha izom fölé ültették be őket.
A műtéti technika miatt felléphet komplikáció, ha:
- A zseb nem megfelelően lett kialakítva, valamilyen anomália észlelhető (túl kicsi, túl nagy).
- A mellizom nem lett megfelelően felszabadítva, s emiatt negatív hatást fejt ki (húzza, nyomja) az implantátumot.
Egy nagyon ritka komplikáció: a mellimplantátum kilökődés
Ma már igen ritka az, hogy egy-egy orvosi eljárást követően a beültetett anyag kilökődik, a szervezet nem fogadja be. A mellimplantátumok esetében ez egy nagyon ritka komplikáció, igen kevés esetről hallani. Ha mégis előfordul, akkor a legtöbb esetben gyulladással járó elváltozásról vagy fertőzésről van szó, amit végül csak az implantátum és a gyulladt szövetek eltávolításával lehet kezelni. A mellimplantátum kilökődése tehát egy olyan komplikáció, ami nem mindennapos, sőt, a kifejezetten ritka kategóriába tartozik.
Milyen megoldások vannak a mellimplantátum elmozdulás elhárítására?
Szinte minden esetben újabb műtétre kell sort keríteni. A megoldás maga minden esetben egyedi elbírálás alapján, a jelentkező jelek, és a vizsgálatok során megállapított eredmények tükrében születik majd meg. Előfordulhat, hogy nincs semmi kóros probléma, de mondjuk a hölgy a mellnagyobbítás után keményebb edzésprogramba kezdett, amely során a mellizmok jelentős fejlődése történhetett, ami az izom alá (vagy részben alá) ültetett implantátum elmozdulásához vezetett. Ekkor lehetséges, hogy más méret, vagy más alakú implantátumra van szükség.
Kóros jelenségek esetén a beteg szöveteket is eltávolítják, és ha van rá mód, akkor új implantátumot helyeznek be. Minden ilyen esetnél elsősorban az egészség megőrzése a legfontosabb, az esztétikai megoldások a második helyen vannak. Javasoljuk, hogy ha úgy látja, hogy az implantátumai nincsenek a helyükön, akkor forduljon plasztikai sebészhez, kérjen konzultációt, vagy kérdezzen online!
Kapcsolódó cikkek: